Polyamid

AVAS METAL | Polyamid

POLYAMİD ( NAYLON 6 ) MAMÜLLERİMİZ ( Özgül Ağırlığı: 1,135 )

Makina endüstrisinde çok kullanılan bir malzemedir. Nispeten sertlik rijit, kaygan ve iyi mekanik dayanım değerlerine sahip bir malzemedir. Dişli uygulamalarında tekerlek yapımına kadar muhtelif kullanım alanları vardır. 

Ancak Kestamid kadar sert ve aşınmaya dayanıklı, Pom C kadar kaygan bir malzeme değildir. Kimyasal mukavemeti orta değerdedir, bazı asit ve bazlara karşı mukavemeti vardır. Polyamid 6 bünyesinde su toplama özelliğine sahiptir. Bu özelliklerin iyi ve kötü yanları vardır. İyi yönü parçanın titreşim ve ani darbelere karşı dayanımı artırır. 

 

Böylece parça kullanım esasında oluşacak dinamik gerilmelerin bünyede yok edilmesine olanak sağlar. kötü yönü ise malzemede ölçü stabilitesine ulaşmak güçleşir. Yani malzeme havadaki nemden dahi etkilenerek ölçü değişikliklerine uğrar parçaya son işlem yapılmadan toleranslara dikkat edilmelidir.

 

KULLANIM ALANLARI

Basit dişlilerde, yataklarda, civatalarda, flanşlarda, makara kayış kasnaklarında, kesim plakası, filtre plakası, tazgah tablası ve her türlü parça imalatında kullanılır.

 

POLYAMİD'İN GENEL ÖZELLİKLERİ

Malzemenin Cinsi : Sert Plastik
Malzemenin Esası : Poliamid-6
Çekme Dayanımı : 650 Kgf/cm²
Kopma Uzaması : % 273
Eğilme Dayanımı : 515 Kgf/cm²
Sertlik : Rockwell E 112
Vicat Yumuşama Sıcaklığı : 184 ºC


AKTIF ZIYARETCI 2 BUGUN TEKIL 633 TOPLAM TEKIL 651909